Boj o Mosul - baštu IS - rozpoutá peklo a milionovou vlnu uprchíků do Evropy Doporučený

Uprchlíci z Iráku a Sýrie Uprchlíci z Iráku a Sýrie

Než začnu psát o Islámském státu, kvůli němuž vypuklo v některých zemích v arabském světě doslova peklo na zemi, je nutné vysvětlit dva pojmy - džihád a mudžáhidi neboli džihádisté.  Džihád  vyzývá věřící  muslimy ke svaté válce neboli k ozbrojenému boji proti všem nevěřícím tj. nemuslimům. Věřící muslimové, kteří tuto Svatou válku vedou si říkají  mudžáhidi  či džihádisté (bojovnící za spravedlivou věc). A tito džihádisté se sdružili do samozvaně vyhlášeného teroristického Islámského státu (IS) po dobití metropole Mosulu na řece Tigris v severním Iráku. Z tamní mešity ho vyhlásil v červnu 2014 jejich vůdce islamistů abú Bakr Bagdádí.

Tehdy před hordou džihádistů irácká armáda utekla. Nyní se ale posílena o Američany a Kurdy k Musulu vrátila, aby toto kruté teroristické hnutí říkající si Islámský stát připravila o jeho hlavní pevnost. O druhou velkou pevnost v syrském městě Rakká ho připravilo loni ruské letectvo a  přeživší džihádisté z ní uprchli právě do Mosulu. Proto boj o Musul, který má v nejbližší době vypuknout, má obrovský význam pro zničení zrůdného teroristického Islámského státu a o mír na středním východě i v Evopě. 

Za městem Mosul roste zatím provizorní základna irácké armády, v níž Kurdové a Iráčané s podporou americké námořní pěchoty plánují ve válečném středisku náročnou bitvu. Budují zákopy a valy ve vylidněných vesnicích dříve ovládaných IS, aby odrazili sebevražedné džihádisty v autech. 
 
Džihádisté vyděšení z drtivé vojenské a početní převahy prohlašují, že  Mosul, v němž je stále ještě kolem milionu původních obyvatel, budou bránit třeba i hořící ropou, lidskými štíty a hořícími zákopy. Celý Mosul obehnali zákopy zalitými ropou, jejímž zapálením zahalí město hustý kouř, který má znemožnit leteckou podporu ze strany Američanů. vyhrožují, že za pomocí velkého množství ropy zapálí i hladinu řeky Tigris protékající centrem města. Nějak ve svém fanatismu zapomněli, že se v takové spoušti budou v Mosulu dusit především oni sami. Zřejmě ale doufají, že ve zmatku prchnou nepřehlednou sítí tunelů, kterou vykopali pod městem.
 
Jde jim o opravdu mnoho, ale vojenská přesila stojící proti nim je zničující. Její úder na Mosul rozpoutá opravdové peklo a výrazně umocní humanitární krizi v Iráku a další mnohamilionovou uprchlickou vlnu do Evropy. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky varuje, že z Mosulu ve velmi krátké době očekává útěk přes milion lidí. Uprchlické tábory v okolí Mosulu jsou přitom přeplněné již nyní až desetinásobně, nedostává se v nich mléko, chléb, pleny, léky, jídlo ani vodu. Evropská unie se přitom tváří, že není co řešit... 

Nejnovější od IVANA HASLINGEROVÁ, šéfredaktorka revue FRAGMENTY

Související položky (podle značky)

Právě přítomno: 770 hostů a žádný člen

Odebírejte Fragmenty

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %