Mše svatá k připomenutí 80. výročí Svatovavřinecké pouti z roku 1939 Doporučený

Věřící při na Svatovavřinecké mši svaté Věřící při na Svatovavřinecké mši svaté

V národopisné oblasti Chodska Domažlicích se od roku 1955 konají tradiční Chodské slavnosti spojené se Svatovavřineckou poutí. Letošní folkloristický festival trval od 8. do 12. srpna 2019. Současní mladí si již při skotačení ani neuvědomují mimořádný význam Svatovavřinecké pouti. Že není pouze jako jiné poutě k uctění svátku daného svatého v kalendáři. Mnozí si již ani nevzpomenou, že před tím, než komunisté chtěli zamaskovat její poslání národopisnými slavnostmi, si Chodové, kteří byli v dřívějších dobách českými králi pověřeni ochranou státních hranic na této pouti připomínali naši státnost a historii. Přáli si, aby si jejich děti i ostatní občané ČR uvědomili hodnotu vlastního národa, který dlouhá staletí střežili na hranicích. Jejich pes, symbolicky zdobící opasky jejich Junáků a vojenských jednotek střežících naše hranice se stal symbolem věrnosti a pozornosti. Nic na tom nemění, že jako u každého symbolu došlo i u chodského psa ke zneužití komunistickou mocí, která ho dala do znaku pohraniční stráže, která strážila hranici obehnanou ostnatým drátem, aby naopak nebylo úniku ze země.

Významnou roli sehrála Svatovavřinecká pouť v roce 1939, kdy naší vlast obsadili nacisté. Díky Svatovavřinecké přísaze, kterou pronesl na Svatovavřinecké pouti za účasti 120 tisíc poutníků vyšehradský probošt Mons. Bohumil Stašek se stala spontánním manifestem českého národa proti nacistické okupační moci a zařadila se tak po bok k Velehradské pouti z roku 1985.

Na Vyšehradě pohřbený kanovník Stašek za své kázání na tehdejší pouti zaplatil vězněním v koncentračním táboře a jenom jeho odchod na věčnost v další tragický rok 1948 zabránil nastupující komunistické diktatuře, aby zopakovala jeho věznění. Památné kázání Mons. Staška, kterého se tak obávaly oba totalitní režimy, naleznete kliknutím na: http://www.dominikduka.cz/res/archive/050/005526.pdf?seek=1564663670. Stojí opravdu za to si ho přečíst.

Od hrdinného počinu Mons. Staška uplynulo letos již 80 let a letošní poutní mše svatá, kterou celebroval sám primas český a arcibiskup pražský Dominik kardinál Duka OP a kazatelem byl biskup plzeňský, Mons. Tomáš Holub v kostele sv. Vavřince na Veselé Hoře u Domažlic byla proto zejména slavnostní. Pozváni byli další čeští a moravští biskupové - Mons. František Radkovský, Mons. Jan Baxant, apoštolský exarcha Mons. Ladislav Hučko, pomocný biskup pražský Mons. Zdenek Wasserbauer i řezenský diecézní biskup Mons. Rudolf Voderholzer.

Kromě připomenutí hrdinného kázání Mons. Staška připomněl otec kardinál Duka, že letos slavíme výročí kanonizace sv. Anežky České a 30. výročí pádu komunismu u nás. „Skutečným bohatstvím této země jste nejenom vy, kteří jste připutovali, ale především vy všichni, kteří poctivě pracujete a hájíte hodnoty, na kterých byla tato země budována. Myslím, že i dnes je zapotřebí, milí Chodové, muži a ženy, hraničáři, hájit základní hranice, na kterých je postaven náš život, naše kultura, naše civilizace a tato krásná zem,“ řekl mj. otec kardinál ve svém kázání. 

Požehnal odvaze Chodů, jejich pracovitosti, odpovědnosti a smyslu pro krásu, kterou si vždy při návštěvách především Baarova Klenčí a cyrilometodějské kaple Na Haltravě připomíná. Připomíná mu to prý i americkou armádu a generála Pattona, s jehož vnučkou slavil vítězství ve Druhé světové válce a poděkovali Bohu v pražské Katedrále za vybojovanou svobodu statečnými vojáky, kteří milují svou zem, její kulturu a civilizaci a jsou vděčni svým rodičům a prarodičům za poklad víry, který jim spolu s láskou k rodné zemi předali.

foto kostela: kudyznudy.cz

Číst 2473 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v CÍRKEV
IVANA HASLINGEROVÁ, šéfredaktorka revue FRAGMENTY

Šéfredaktorka  revue Fragmenty:

RNDr. Ivana Haslingerová, CSc., ředitelka Odboru pro styk s veřejností KKČ, (*21.08.1946 v Praze)

Vystudovala SVVŠ v Humpolci (1960-64) a Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor fyzika pevných látek (1964-69). V letech 1970-71 absolvovala tamtéž postgraduální studium za účelem získání titulu RNDr., v roce 1977 tam obhájila disertační práci v oboru fyziky pevných látek a získala titul CSc. Výsledky její kandidátské práce byly využity mj. v Ústavu jaderné fyziky v Řeži u Prahy při studiu slitin kovů tvořících povlaky jaderného paliva v jaderných reaktorech, které jsou vystaveny extrémním teplotním a dalším podmínkám. Pracovala tam jako odborný asistent v letech 1973-74. V letech 1975-93 působila jako vědecký pracovník v Ústavu fyzikální chemie a elektrochemie J. Heyrovského ČSAV. Během své vědecké působnosti publikovala 39 původních vědeckých prací a příspěvků na vědeckých konferencích z oboru studia krystalické struktury a vlastností pevných látek a teoretické kvantové fyziky a chemie. Dvakrát jí byla udělena mimořádná Cena Akademie věd. Od roku 1994, po nedobrovolném odchodu z AV ČR po bezprecendentním zákroku tehdejšího předsedy Akademie věd ČR Rudolfa Zahradníka se věnovala publicistice a od 1997 je šéfredaktorkou revue Fragmenty. Prostřednictvím revue Fragmenty jsou zajišťovány granty a umělecké projekty, neboť je zasílána významným osobnostem ze světa kultury, podnikání a politiky. Náplní revue jsou převážně původní články a rozhovory s významnými osobnostmi. Nikdy nebyla členkou KSČ, neboť komunizmus pokládá za největší neštěstí lidstva. Jejím koníčkem je malování, politika, psaní článků a esejů, počítače, četba, turistika. Je vdaná, manžel Doc. Ing. Jiří Pancíř, CSc., syn Michal Haslinger. Je dcerou Libuše Pamětnické, básnířky a spisovatelky kraje Vysočina.

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Související položky (podle značky)

Právě přítomno: 1087 hostů a žádný člen

Odebírejte Fragmenty

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %