Vytisknout tuto stránku

ODS zabránila plošnému zdanění rybníků Doporučený

Rytířský sál Senátu Rytířský sál Senátu snímek: Ivana Haslingerová, Fragmenty

Podpora českých potravin v praxi: Senát schválil pozměňovací návrh k novele zákona o daních z nemovitostí, který podala senátorka za ODS Veronika Vrecionová. Cílem tohoto návrhu je zabránit plošnému zdanění veškerých ploch rybníků v ČR, ke kterému by vedlo přijetí původního znění novely, kterou počátkem tohoto měsíce posvětila Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR.

„Velmi často odpovídám lidem na otázky, zdali ODS podporuje české zemědělce a potravináře a co konkrétně pro to naše strana dělá. Tohle je jeden z mnoha praktických příkladů,“ uvedla Veronika Vrecionová. Pokud by totiž nebyl přijat její pozměňovací návrh, zvýšily by se náklady českých producentů ryb zhruba o 10 milionů korun. „Tyto náklady by byli naši rybáři zřejmě nuceni promítnout do cen tuzemských sladkovodních ryb, a tím by se snížila jejich konkurenceschopnost. Pozměňovací návrh je tak podporou pro všechny rybáře v naší zemi a zároveň podporou odbytu našich sladkovodních ryb,“ podotýká senátorka.

V současné době nejsou předmětem daně z nemovitostí rybníky, na kterých stát z důvodu ochrany přírody a krajiny omezuje intenzivní chov ryb. To je zhruba 97 procent rybníků v ČR. „Pokud by došlo ke zdanění těchto vodních ploch, trestal by stát producenty ryb hned dvakrát – poprvé omezením podmínek podnikání a následně zdaněním dodržování veřejného zájmu,“ konstatovala Veronika Vrecionová.

Schválený senátní návrh musí ještě definitivně posvětit sněmovna. „Doufám, že se tak stane. Zatímco 10 milionů státu ve výši výběru daní zase tak moc nepomůže, pro rybářská sdružení představuje tato částka významný zásah do ekonomiky podnikání,“ uzavírá senátorka.

 

 

 

Zveřejněno v EKONOMIKA

Související položky (podle značky)