Vytisknout tuto stránku

Z Europolu se stane nebezpečný Velký bratr - na boj se zločinem máme Interpol Doporučený

Europoslanec Petr Mach, předseda Svobodných Europoslanec Petr Mach, předseda Svobodných

Evropský parlament dnes  11. května 2016 projednával návrh, kterým se ruší původní mezivládní servisní organizace národních policejních sborů a vzniká pod stejným názvem Europol jako policejní agentura podřízená Evropské unii. EUROPOL bude sbírat obrovské množství údajů, čísla kont, adresy, jména a další údaje, nejen od národních policií, ale i data klientů přímo od soukromých subjektů, např. leteckých společností. Na základě rozhodnutí Komise je bude Europol moci předávat třetím státům a mezinárodním organizacím. Data bude moci dokonce předávat soukromým firmám. Z Europolu se stane nebezpečný Velký bratr, který na nás bude vědět vše. Chabou zástěrkou je dohled tzv. Evropského inspektora ochrany údajů. Co to je za instituci? Kdo o ní kdy slyšel?

Správní rada, kde budou zástupci členských států, má jen omezené kontrolní pravomoci a jediné, co je podle navrhovatelů důležité, že tam má být vyrovnaný počet mužů a žen.  Nejde o boj s terorismem, kterým se teď všichni zaštiťují. Koneckonců, dvě země, Dánsko a Británie stojí mimo tento Europol. Na boj se zločinem máme policie a Interpol. Jde o zřízení nebezpečného Velkého bratra a bojím se zneužití i úniků tak obřího množství dat.

Jako poslanci jsme neměli možnost podávat pozměňovací návrhy a kdybych návrh na zamítnutí nepodal, stalo by se nařízení platným bez hlasování. Tak zvláštní máme pravidla „schvalování“ návrhů komise. Z původního návrhu komise, v němž mělo jít o sloučení Europolu s policejní akademií CEPOL, se stalo něco zcela jiného. Ruší se původní mezivládní servisní organizace národních policejních sborů a vzniká pod stejným názvem Europol jako policejní agentura podřízená Evropské unii. Ta bude sbírat obrovské množství údajů, čísla kont, adresy, jména a další údaje, nejen od národních policií, ale i data klientů přímo od soukromých subjektů, např. leteckých společností. Na základě rozhodnutí Komise je bude Europol moci předávat třetím státům a mezinárodním organizacím.

Hlasoval jsem pro vlastní návrh na zamítnutí nařízení o vzniku nového Europolu.

 

 

 

Zveřejněno v EU

Nejnovější od PETR MACH

Související položky (podle značky)