Osobností formátu Karla Kryla se nedostává v každé době Doporučený

Naše doba by potřebovala mnoho Karlů Krylů Naše doba by potřebovala mnoho Karlů Krylů snímek z výytavy Dekadence Ivana Haslingerová, Fragmenty

Od narození legendárního barda Karla Kryla uplynulo 73 let (* 12. 4. 1944 v Kroměříži). Výročí, které sice není kulaté, ale přesto stojí za vzpomenutí a připomenutí. Osobností formátu Karla Kryla se totiž nedostává v každé době. Říkat pravdu a být nesmlouvavým kritikem poměrů bez ohledu na vlastní prospěch, to vyžaduje silný charakter a odhodlání, se kterým se člověk zpravidla rodí. Ne nadarmo, když se pustil do kritiky polistopadových poměrů, bylo mu vytýkáno, že se spojil s lůzou. A stejní lidé mu pak nasili věnce na hrob a ronili pokrytecky slzy (sám by jim jistě trefně odpověděl, kdyby mohl). Synonymem pro něj byl žánr protestsongů, který dokonale ovládal a v kterém vynikal. Karel Kryl nebyl jen zpěvák pár jednoduchý akordů, jak mu někteří přezdívali. Síla jeho textů je v širším filosofickém přesahu, kterého žádný z jeho následovníků nedosáhl. Z těch, kteří se o to důstojně snažili, se sluší zmínit jeho bratra Jana, Daniela Landu a v poslední době Tomáše Ortela. Přitom dnešní doba by takové zpěváky potřebovala. Nevystačíme s esotericky povrchními Klusy a výkřiky do tmy typu Davida Kollera a Lenky Dusilové.

Kryl nebyl jen zpěvákem, ale také vlastencem, básníkem (mimo jiné držitel ceny Jana Zahradníčka za českou poezii!), spisovatelem a novinářem. Jeho cit pro jazyk a hraní se slovy ukazoval bohatou slovní zásobu a rozsáhlé encyklopedické znalosti. Rodová geneze knihtiskařů formovala jeho názory, ale i celoživotní lásku ke knihám a poznání vůbec.

Kryl byl pozoruhodný i tím, jak lpěl na československém občanství a jak se ho citově rozbití Československa dotýkalo. V podstatě lze říci, že jeho předčasná smrt v nedožitých 50 letech (3. 3. 1994 v Mnichově) jde na vrub tohoto aktu, se kterým se nikdy nesmířil.

Symbolem odporu proti okupaci v roce 1968 se stal už za svého života. Jeho písně se učili a zpívali i ti, kteří jej nikdy nepoznali. Snad v tomto trendu budou pokračovat i nastupující generace.

Karle, chybíš nám!

Zveřejněno v KULTURA

Související položky (podle značky)

Tištěná revue Fragmenty

Další ukázky ZDE

Opusťme EU dokud je čas!

Pomozte dětem

Život detem

PROTIPROUD

 

STRAŠIDLA ZE ZÁLESÍ

 

Presentace

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %